Lal Sweets Mysore Pak (400 g)

149°
275
Missing
Deal Lieutenant
941
3222
34

https://www.amazon.in/gp/product/B016M...U/
Lal Sweets Mysore Pak (400 g)

Expiring In 23 days
9 Comments  |  
6 Dimers
Missing
Critic
9
4817
81

mysore pak is made up of
Besan=80 kg
sugar=40 kg
1 kg of mysore pak=80+40/2= 60
60*4 times =240 is costly
and 550 kg is outrageous.

Missing
Deal Lieutenant
501
4083
48
walrus wrote:

mysore pak is made up of
Besan=80 kg
sugar=40 kg
1 kg of mysore pak=80+40/2= 60
60*4 times =240 is costly
and 550 kg is outrageous.

Check how much oil, dry fruits and gas and time is needed for it. Also shipping cost is is there. They are doing a business not a charity.

Missing
Deal Cadet
156
759
13

where are dry fruits in mysore park
read reviews they have prepared in palm oil

no one need charity but do not loot people

Missing
Deal Lieutenant
501
4083
48
Venom14 wrote:

where are dry fruits in mysore park
read reviews they have prepared in palm oil

no one need charity but do not loot people

They are not forcing you to buy…

Missing
Pro Blogger
1,657
3835
67
walrus wrote:

mysore pak is made up of
Besan=80 kg
sugar=40 kg
1 kg of mysore pak=80+40/2= 60
60*4 times =240 is costly
and 550 kg is outrageous.

No wonder sweet business is one of the profitable one! stuck_out_tongue  

Missing
Deal Subedar
492
1872
29
walrus wrote:

mysore pak is made up of
Besan=80 kg
sugar=40 kg
1 kg of mysore pak=80+40/2= 60
60*4 times =240 is costly
and 550 kg is outrageous.

hahahahhah this means you simply take besan and sugar, mix them well and you have Mysore Pak…. lol
Critic needs to consider 1. Ghee 2. Fuel to cook 3. Wages for labor 4. Packaging 5. Marketing and selling 6. Advertisement smile then use the multiplying factor smile

will wait for the right price.
@walrus

Missing
Deal Newbie
50
20
0

Dont buy any food or sweet anywhere. Always prepare at home and eat quality and healthy food…

Missing
Critic
9
4817
81
Expand
Thanos_Dimer wrote:

hahahahhah this means you simply take besan and sugar, mix them well and you have Mysore Pak…. lol
Critic needs to consider 1. Ghee 2. Fuel to cook 3. Wages for labor 4. Packaging 5. Marketing and selling 6. Advertisement smile then use the multiplying factor smile

will wait for the right price.
@walrus

for that only I have multiplied by 4

Missing