Poll: which Atta do you eat in a low budget?
Poll has expired, here are the final results

Hot Deal Help!!! Which Atta is best other than Aashirvaad Atta ?

525°
Deal Subedar
18
1585
6

Help !!!!
Aashirvaad Atta is very costly i cannot afford i m living in Pg also don’t have enough money to spent on such high price atta ….
Atta in my local area Atta is not good maida is mixed
please suggest some cheap and best Atta brand …

Saving + health at same time ….Please suggest if you are a student like me …

64 Comments  |  
30 Dimers
  • Sort By
70
5344
44

nature fresh and shakti bhog are budget friendly ones. Generally most branded Atta don’t blend maida. Few do it only to make chapati’s softer and long lasting, which is not harmful for health

18
1585
6

which is more healthier any guss??

19
47203
409

Shakti Bhog 👍

18
1585
6

let see what majority is saying

221
4444
28

How about buying wheat and go to a chakki wala?

70
5344
44
andromeda wrote:

How about buying wheat and go to a chakki wala?

Thats the best way to buy cheapest and unadulterated Atta. However very cumbersome for bachelors living in PG

136
464
6

I use naturefresh and sometimes pillsbury atta.

190
6188
62

Most of the packed items are adulterated only.. so buying wheat and grinding it in mill only pure.. that’s the only cheap and best method.. bcoz every business has some profit and some adulteration/compromise in quality.

70
5344
44
Dealkeeper wrote:

which is more healthier any guss??

Most of the Atta variants which are costlier, are due to the source being a rare variety of Wheat from Madhya Pradesh. This wheat gives only superior physical properties (dough retains softness for longer periods) but nothing nutricious or healthy. This type of atta is almost 50 Rs a kg against the regular variant @ Rs. 30 or less a kg. Few atta variants are costlier because they try to create a healthier and nutricious blend with multiple grains like wheat, bajra, barley. Regular variant of each brand is generally same and equally healthy.

18
1585
6

Can we make multigrain atta at home…
once i make it but it is too heavy to eat we need additional workout to digest…

26
1849
29

this time I actually went to the lengths of going to the chakki since dmart was stocked out of atta.
got jawar and raagi atta from chakki (after getting whole grains from dmart), the quality is honestly mind blowing and I have been using wheat ashirwaad atta all this while, but I’ll take some efforts and goto the chakki to get wheat done next time, the quality is a huge upgrade

476
4370
52
Dealkeeper wrote:

Can we make multigrain atta at home…
once i make it but it is too heavy to eat we need additional workout to digest…

yes. just add little portions of besan (gram flour), jowar and bajra flour and dry mix well before making the dough.

187
314
2
dummyuser wrote:

this time I actually went to the lengths of going to the chakki since dmart was stocked out of atta.
got jawar and raagi atta from chakki (after getting whole grains from dmart), the quality is honestly mind blowing and I have been using wheat ashirwaad atta all this while, but I’ll take some efforts and goto the chakki to get wheat done next time, the quality is a huge upgrade

Atta is one thing i haven’t been able to replace with online / brands as the difference in quality is huge.I bought branded atta online couple of times and both times it got wasted as nobody wanted to eat it.In my place ,almost everyone uses chakki atta as it is easily available at all kirana stores and they source it from local chkkis so you dont have to go to chakki itself.

176
5027
27
Expand
aam_aadmi wrote:

Most of the Atta variants which are costlier, are due to the source being a rare variety of Wheat from Madhya Pradesh. This wheat gives only superior physical properties (dough retains softness for longer periods) but nothing nutricious or healthy. This type of atta is almost 50 Rs a kg against the regular variant @ Rs. 30 or less a kg. Few atta variants are costlier because they try to create a healthier and nutricious blend with multiple grains like wheat, bajra, barley. Regular variant of each brand is generally same and equally healthy.

For your query Shakti Bhog Atta is best out of the given options. Patanjali Atta is also pretty good.

Bro, in my area (Rajasthan/Punjab) wheat grains cost hardly 20-25 Rs/kg for good quality. Although there is no upper limit but you get decent quality. So if one could buy them and get them milled then that will be cheapest and purest option.

These branded merchants take huge margin and several costs like transportation and multiple intermediate dealer margins make them this costly.

Farmers hardly get 1800-2000 rs/100 kg in my area for their wheat grains crops.

51
413
8
mastervijay wrote:

Most of the packed items are adulterated only.. so buying wheat and grinding it in mill only pure.. that’s the only cheap and best method.. bcoz every business has some profit and some adulteration/compromise in quality.

wonder why buying wheat and milling is costlier and readymade is cheap !

51
413
8
Expand
Tera_Jija wrote:

For your query Shakti Bhog Atta is best out of the given options. Patanjali Atta is also pretty good.

Bro, in my area (Rajasthan/Punjab) wheat grains cost hardly 20-25 Rs/kg for good quality. Although there is no upper limit but you get decent quality. So if one could buy them and get them milled then that will be cheapest and purest option.

These branded merchants take huge margin and several costs like transportation and multiple intermediate dealer margins make them this costly.

Farmers hardly get 1800-2000 rs/100 kg in my area for their wheat grains crops.

we pay 350-380 online for 10 kg of atta … !

50
25
0

Try grofers atta & vishal mega mart own brand atta cost around 250-270 fair enough quality if u want to make roti & eat same time

17
20138
196
thunderguy wrote:

Fortune cheaper and no maida

Fortune wali roti – Pathar jaisi banti hai bhai smile

221
4444
28
Expand
csaram1067 wrote:

wonder why buying wheat and milling is costlier and readymade is cheap !

It is because it is not pure or mixed with other cheaper options.

221
4444
28
dummyuser wrote:

this time I actually went to the lengths of going to the chakki since dmart was stocked out of atta.
got jawar and raagi atta from chakki (after getting whole grains from dmart), the quality is honestly mind blowing and I have been using wheat ashirwaad atta all this while, but I’ll take some efforts and goto the chakki to get wheat done next time, the quality is a huge upgrade

Which location? How much did grains from dmart cost and is it their own brand?

248
4268
44

Fortune

50
20
1
aam_aadmi wrote:

Few do it only to make chapati’s softer and long lasting, which is not harmful for health

genuinely asking: how can ANY whiteflour (added for whatever reason) added in whatever quantity be okay or same as wholewheat flour¡¿
[miller’s bran/ चोकर is what gives wholewheat flour its character, texture and health benefits; right?]

50
20
1
Dealkeeper wrote:

Help !!!!
Aashirvaad Atta is very costly i cannot afford i m living in Pg also don’t have enough money to spent on such high price atta ….
Atta in my local area Atta is not good maida is mixed
please suggest some cheap and best Atta brand …

Saving + health at same time ….Please suggest if you are a student like me …

sorry, i wouldn’t know what ‘student like me’ means.
(it could mean; financially not independent, not skilled to identify certain things or the ‘artifical’ shortage of time)
but even if not a student myself;
one thing is a given… price and performance/ quality have a direct relationship.
So the☞ cheap and best ➕ saving and health☜ is a near unachievable target😔.

no family elders or any elders to guide you?

who bakes the flat breads/ chapatti/ phulka?
the fluffiness or otherwise of the rotis also depends on the original moisture content and variety plus ‘grade’ of the wheat plus how the dough is made, allowed to sit before being baked and so on.

health won’t get affected much even if a cheaper variety is taken.
But freshness and cleanliness might be better if procurement/ cleaning of wheat is done by oneself and them milled it in-house (small simple basic mill/ atta chakki hardly takes up 2 square feet space to keep and is under 3 feet tall)
otherwise, one can get the wheat milled at a chakki.
Retailers like bigbazaar do the millibg for free if the wheat is bought from them.
But as a student, you might have to rely on elders or some nice neighbours or landlords to help decide how fine or medium the flour should be.
.
Also, variety of the wheat (say: lokwaan) is different than the grade within the variety.
.
If you go for branded/ ready packed flour…
then you need to drop the ☞cheap and best ➕ saving and health☜ part from the query.
.
and what kind of student are you😛 that a desi beand Aashirwaad (ITC is it?) is costly for you but Pilsbury is not😛?

do cut down on vices (if any.. cigarette, gutkha, alcohol, womanising/manising) or entertsinment/shopping spends and consider using the savings to buy Aashirwaad.

40
6036
46
Expand
csaram1067 wrote:

wonder why buying wheat and milling is costlier and readymade is cheap !

Why costlier here in rajasthan wheat is22-24 rs kg normally good quality and 2.5-3 rs per kg is milling .

50
20
1
Expand
popeyethedimer wrote:

Why costlier here in rajasthan wheat is22-24 rs kg normally good quality and 2.5-3 rs per kg is milling .

if aware, please also local name/variety or technical grade/code of the product http://www.apeda.gov.in/apedawebsite/SubHead_Products/Wheat.htm

otherwise comparison (analysis) is not just difficult, but futile😟😔.

P.S.: the rate you are qupting, is from a “known shopkeeper” retail rate, wholesaler to retailer rate, direct ‘jugaad’ from farmer but per quintal rate or really retail from any Dmart or value mart store’s rate (even if tsking just one kilogram)?

18
1585
6

How can i complaint about the shopkeeper who sell Atta and maida mixture …..
any idea…

40
6036
46
Expand
intermiles2 wrote:

if aware, please also local name/variety or technical grade/code of the product http://www.apeda.gov.in/apedawebsite/SubHead_Products/Wheat.htm

otherwise comparison (analysis) is not just difficult, but futile😟😔.

P.S.: the rate you are qupting, is from a “known shopkeeper” retail rate, wholesaler to retailer rate, direct ‘jugaad’ from farmer but per quintal rate or really retail from any Dmart or value mart store’s rate (even if tsking just one kilogram)?

He have anaj mandi in jaipur we procure directly from their and if you purchase from farmer then it is more cheaper and don,t go in so technical things quality and grade as research goes on result come then another research says past result were false about the grade and quality you should only remember that it is fresh and no insects are in it and you can also consider size as in packed one they only mention procured directly from farmer or from up/rajasthan no one know what they put .

Missing