Hot Deal

Is using electricity (Induction) for cooking cheaper or LPG gas?

614°
Deal Cadet
nikniknik
Thank you
Top Comments
Benevolent Benevolent
Link Copied

Talking in between LPG and PNG the PNG is cheaper earlier both used to cost around same but now since cylinder prices are way high PNG is definitely winner with added convenience of not worrying about booking and changing a cylinder.

From my short cooking experience with induction cooking I think it’s quite different from conventional gas cooking mainly due to much wider and better temperature control in case of gas while the induction heats up too fast. So not sure it will be well suited for Indian cooking and dishes which also varies area to area.

Talking about the economics the prices of electricity & gas vary area to area but here is a bit of basic mathematical comparison of their energies:

LPG:
1 Kg LPG has a calorific value of 12,500 k Cal ( Kilo calories)
Standard LPG cylinder of 14.2 KG cylinder is priced at ₹882.5 (assuming you get a full cylinder)
Hence 1 KG will cost around ₹62.2
But the thermal efficiency (the energy converted to heat for cooking) is approx 40% in standard use.
Hence 1 Kg of LPG will give us only approx. 5,000 K Cal of energy.
So energy utilized per ₹1 spend would be around 80.4 K Cal

PNG:
Calorific value of 1 m^3 PNG varies between 8,000 – 10,500 k Cal/m^3 (Will take it as 9000 K Cal/ m^3 here)
1 unit of PNG or 1 SCM (Standard Cubic Meter, m^3) cost approx ₹29.66 per SCM (IGl gas price in NCR)
But again thermal efficiency is around 40% (PNG can have a better efficiency but most of the people use LPG stoves for the PNG hence reducing it’s efficiecy)
So for 1 SCM we get 3,600 K Cal of energy.
For ₹1 spend we get around 121.4 K Cal of energy.

Electric :
In electric we have resistivity and induction based will talk about induction here as they are majorly used here in India and are better too.

1 kWh aka 1 unit of electricity is around ₹7 (Vary depending on area and increases as consumption increase)
1 kWh is around 860.4 K Cal
Induction stoves are around 75% efficient
Hence giving us 645.3 K Cal per unit of electricity or 1kWh consumption.
So for ₹1 spent we get around 92.2 K Cal of energy.

As from above data their comparison in increasing order of price:
PNG>Induction>LPG

But it’s a general energy comparison and key here is the efficiencies. There are no exact figures of them as they vary pretty wildly depending on the type and quality of stoves used, type and size of utensils used, even on the type of food being cooked.

Now if electricity is cheap at someones place or it’s coming from a renewable source like solar also the person is convenient in cooking food with it then electric is a good choice but if the electricity cost are too high like in apartments I think it will cost much more since price is the key here.

Note : The efficiency vary specially for LPG and PNG various studies suggest different experimental data but on an avg. use they close to above figures.

Since electricity prices vary depending on areas so here’s comparison at different rates :
@ ₹5 per unit or kWh
129.1 K Cal per ₹1 spent hence cheaper than PNG
@ ₹10 per unit or kWh
64.5 K Cal per ₹1 spent even costlier than LPG

Ref. links of data used above :
Effi. of LPG & Induction : https://irade.org/Final%20%20Report%20-%20Elect...
Effi. of PNG http://www.pcra.org/pcra_adm/writereaddata/uplo...
Calorific value of fuels : https://energy.rajasthan.gov.in/content/dam/raj...

31 Comments  |  
15 Dimers
  • Sort By
Analyst Analyst
Link Copied

Depends if u r a #BIJLICHOR 😂

Deal Cadet Deal Cadet
Link Copied

I am Not a BIJLICHOR sunglasses

Mobile Guru Mobile Guru
Link Copied

I think yes.

Benevolent Benevolent
Link Copied

It completely depends on the power it consumes. 1 unit cost for my biller charges me around 7.3rs and 1 unit cost for piped gas is around 27rs. But still do the math and decide accordingly wink

Deal Cadet Deal Cadet
Link Copied
MrKool_JJ wrote:

It completely depends on the power it consumes. 1 unit cost for my biller is around 7.3rs and 1 unit cost for piped gas is around 27rs. But still do the math and decide accordingly wink

Mine is about 5rs/ unit

Shopping Friend Shopping Friend
Link Copied

No doubt LPG is cheaper.

Deal Subedar Deal Subedar
Link Copied

Yes hardly 1unit =10rs then calculate how much unit you will consume and subsidy like 150 unit=150rs that make cheaper side

Deal Subedar Deal Subedar
Link Copied
MrKool_JJ wrote:

It completely depends on the power it consumes. 1 unit cost for my biller is around 7.3rs and 1 unit cost for piped gas is around 27rs. But still do the math and decide accordingly wink

But it also depend how much food can cook in 1 unit….keep food constant then calculate the cost and tell please how much energy consumption

Critic Critic
Link Copied

LPG is cheaper.

Benevolent Benevolent
Link Copied

Talking in between LPG and PNG the PNG is cheaper earlier both used to cost around same but now since cylinder prices are way high PNG is definitely winner with added convenience of not worrying about booking and changing a cylinder.

From my short cooking experience with induction cooking I think it’s quite different from conventional gas cooking mainly due to much wider and better temperature control in case of gas while the induction heats up too fast. So not sure it will be well suited for Indian cooking and dishes which also varies area to area.

Talking about the economics the prices of electricity & gas vary area to area but here is a bit of basic mathematical comparison of their energies:

LPG:
1 Kg LPG has a calorific value of 12,500 k Cal ( Kilo calories)
Standard LPG cylinder of 14.2 KG cylinder is priced at ₹882.5 (assuming you get a full cylinder)
Hence 1 KG will cost around ₹62.2
But the thermal efficiency (the energy converted to heat for cooking) is approx 40% in standard use.
Hence 1 Kg of LPG will give us only approx. 5,000 K Cal of energy.
So energy utilized per ₹1 spend would be around 80.4 K Cal

PNG:
Calorific value of 1 m^3 PNG varies between 8,000 – 10,500 k Cal/m^3 (Will take it as 9000 K Cal/ m^3 here)
1 unit of PNG or 1 SCM (Standard Cubic Meter, m^3) cost approx ₹29.66 per SCM (IGl gas price in NCR)
But again thermal efficiency is around 40% (PNG can have a better efficiency but most of the people use LPG stoves for the PNG hence reducing it’s efficiecy)
So for 1 SCM we get 3,600 K Cal of energy.
For ₹1 spend we get around 121.4 K Cal of energy.

Electric :
In electric we have resistivity and induction based will talk about induction here as they are majorly used here in India and are better too.

1 kWh aka 1 unit of electricity is around ₹7 (Vary depending on area and increases as consumption increase)
1 kWh is around 860.4 K Cal
Induction stoves are around 75% efficient
Hence giving us 645.3 K Cal per unit of electricity or 1kWh consumption.
So for ₹1 spent we get around 92.2 K Cal of energy.

As from above data their comparison in increasing order of price:
PNG>Induction>LPG

But it’s a general energy comparison and key here is the efficiencies. There are no exact figures of them as they vary pretty wildly depending on the type and quality of stoves used, type and size of utensils used, even on the type of food being cooked.

Now if electricity is cheap at someones place or it’s coming from a renewable source like solar also the person is convenient in cooking food with it then electric is a good choice but if the electricity cost are too high like in apartments I think it will cost much more since price is the key here.

Note : The efficiency vary specially for LPG and PNG various studies suggest different experimental data but on an avg. use they close to above figures.

Since electricity prices vary depending on areas so here’s comparison at different rates :
@ ₹5 per unit or kWh
129.1 K Cal per ₹1 spent hence cheaper than PNG
@ ₹10 per unit or kWh
64.5 K Cal per ₹1 spent even costlier than LPG

Ref. links of data used above :
Effi. of LPG & Induction : https://irade.org/Final%20%20Report%20-%20Elect...
Effi. of PNG http://www.pcra.org/pcra_adm/writereaddata/uplo...
Calorific value of fuels : https://energy.rajasthan.gov.in/content/dam/raj...

Benevolent Benevolent
Link Copied
Ash-D wrote:

Talking in between LPG and PNG the PNG is cheaper earlier both used to cost around same but now since cylinder prices are way high PNG is definitely winner with added convenience of not worrying about booking and changing a cylinder.

From my short cooking experience with induction cooking I think it’s quite different from conventional gas cooking mainly due to much wider and better temperature control in case of gas while the induction heats up too fast. So not sure it will be well suited for Indian cooking and dishes which also varies area to area.

Talking about the economics the prices of electricity & gas vary area to area but here is a bit of basic mathematical comparison of their energies:

LPG:
1 Kg LPG has a calorific value of 12,500 k Cal ( Kilo calories)
Standard LPG cylinder of 14.2 KG cylinder is priced at ₹882.5 (assuming you get a full cylinder)
Hence 1 KG will cost around ₹62.2
But the thermal efficiency (the energy converted to heat for cooking) is approx 40% in standard use.
Hence 1 Kg of LPG will give us only approx. 5,000 K Cal of energy.
So energy utilized per ₹1 spend would be around 80.4 K Cal

PNG:
Calorific value of 1 m^3 PNG varies between 8,000 – 10,500 k Cal/m^3 (Will take it as 9000 K Cal/ m^3 here)
1 unit of PNG or 1 SCM (Standard Cubic Meter, m^3) cost approx ₹29.66 per SCM (IGl gas price in NCR)
But again thermal efficiency is around 40% (PNG can have a better efficiency but most of the people use LPG stoves for the PNG hence reducing it’s efficiecy)
So for 1 SCM we get 3,600 K Cal of energy.
For ₹1 spend we get around 121.4 K Cal of energy.

Electric :
In electric we have resistivity and induction based will talk about induction here as they are majorly used here in India and are better too.

1 kWh aka 1 unit of electricity is around ₹7 (Vary depending on area and increases as consumption increase)
1 kWh is around 860.4 K Cal
Induction stoves are around 75% efficient
Hence giving us 645.3 K Cal per unit of electricity or 1kWh consumption.
So for ₹1 spent we get around 92.2 K Cal of energy.

As from above data their comparison in increasing order of price:
PNG>Induction>LPG

But it’s a general energy comparison and key here is the efficiencies. There are no exact figures of them as they vary pretty wildly depending on the type and quality of stoves used, type and size of utensils used, even on the type of food being cooked.

Now if electricity is cheap at someones place or it’s coming from a renewable source like solar also the person is convenient in cooking food with it then electric is a good choice but if the electricity cost are too high like in apartments I think it will cost much more since price is the key here.

Note : The efficiency vary specially for LPG and PNG various studies suggest different experimental data but on an avg. use they close to above figures.

Since electricity prices vary depending on areas so here’s comparison at different rates :
@ ₹5 per unit or kWh
129.1 K Cal per ₹1 spent hence cheaper than PNG
@ ₹10 per unit or kWh
64.5 K Cal per ₹1 spent even costlier than LPG

Ref. links of data used above :
Effi. of LPG & Induction : https://irade.org/Final%20%20Report%20-%20Elect...
Effi. of PNG http://www.pcra.org/pcra_adm/writereaddata/uplo...
Calorific value of fuels : https://energy.rajasthan.gov.in/content/dam/raj...

sirg induction tops are available in different wattages, how much on average electricity, in units, is consumed by an induction with 2000 w power? + @rajrocks

Benevolent Benevolent
Link Copied
Expand
kukdookoo wrote:

sirg induction tops are available in different wattages, how much on average electricity, in units, is consumed by an induction with 2000 w power? + @rajrocks

1000 watt or 1 Kw appliance running for an Hour will consume 1 kWh or 1 unit of electricity.
For 2000 watt or 2 Kw appliance it will be 30 min to consume 1 unit of electricity.

Do Note that the power rating of appliances are generally their max/peak rating while for avg or normal usage they usually consume less power.

Benevolent Benevolent
Link Copied
Expand
Ash-D wrote:

1000 watt or 1 Kw appliance running for an Hour will consume 1 kWh or 1 unit of electricity.
For 2000 watt or 2 Kw appliance it will be 30 min to consume 1 unit of electricity.

Do Note that the power rating of appliances are generally their max/peak rating while for avg or normal usage they usually consume less power.

matlab on an average 15-20 rs. max in one hour. i am assuming highest usage of 2000w.
and what is lpg cooking price for one hour or how much gas on average is used? suppose again we are using it at full power. + @rajrocks

Helpful Helpful
Link Copied

We get free electricity
For me atleast it is cheaper relieved

Benevolent Benevolent
Link Copied
Expand
kukdookoo wrote:

matlab on an average 15-20 rs. max in one hour. i am assuming highest usage of 2000w.
and what is lpg cooking price for one hour or how much gas on average is used? suppose again we are using it at full power. + @rajrocks

Bro comparing them by their hourly consumption is like comparing apple to oranges since both run on different principle.
Best way is to compare them by their energy which I have already done above.

Benevolent Benevolent
Link Copied
sanketpero wrote:

We get free electricity
For me atleast it is cheaper relieved

Electricity department employee or renewable?

Helpful Helpful
Link Copied
Expand
Ash-D wrote:

Electricity department employee or renewable?

My father works in sugar factory
They provide electricity
It’s reneted house

Benevolent Benevolent
Link Copied
Expand
Ash-D wrote:

Bro comparing them by their hourly consumption is like comparing apple to oranges since both run on different principle.
Best way is to compare them by their energy which I have already done above.

you have explained it beautifully sirg but i am not able to figure out average cost for lpg and electricity if we use max power in an hour. for induction it is around rs. 20 per hour max but for lpg i am not able to figure.

Dimer of The Year 2020 Dimer of The Year 2020
Link Copied
Expand
kukdookoo wrote:

you have explained it beautifully sirg but i am not able to figure out average cost for lpg and electricity if we use max power in an hour. for induction it is around rs. 20 per hour max but for lpg i am not able to figure.

just calculate how much will it cost u on producing 1 cylinder amt of kcal on induction using his example including the heat transfer efficiency.
or just input ur electricity n lpg cost here in 2nd table https://www.bijlibachao.com/appliances/cooktop-...

Benevolent Benevolent
Link Copied
Expand
rajrocks wrote:

just calculate how much will it cost u on producing 1 cylinder amt of kcal on induction using his example including the heat transfer efficiency.
or just input ur electricity n lpg cost here in 2nd table https://www.bijlibachao.com/appliances/cooktop-...

or just input ur electricity n lpg cost here in 2nd table
which table?
i found this on their site https://www.bijlibachao.com/electricity-bill/on... very helpful

Deal Cadet Deal Cadet
Link Copied

bhai, lakdi jalaoooge bhut economical padega rolleyes ped lgao, jalao, fayda h fayda
#jungle mein mungle

Benevolent Benevolent
Link Copied
Expand
kukdookoo wrote:

you have explained it beautifully sirg but i am not able to figure out average cost for lpg and electricity if we use max power in an hour. for induction it is around rs. 20 per hour max but for lpg i am not able to figure.

Bro that’s really not required to compare the cost of usage.
Just check based on electricity prices in your area how much thermal energy you will get per ₹1 spent the more it is better it will be & compare them no need to worry about the wattage of induction, burner size etc.

Since inductions heats utensils very fast (heat is generated directly in utensils itself) while LPG burners take time to heat utensils so their cooking time is different so if you will cook same dish on induction and LPG they both will take different time hence comparing them by hourly use is not that useful.

Still if you are interested in knowing Rate of LPG consumption (Kg/hour) will try to put in figures as its not that simple calculation and quite a lot of factors vary it greatly right from burner type/size, regulator type etc and no standard data is available.

Deal Subedar Deal Subedar
Link Copied
noobDealer wrote:

bhai, lakdi jalaoooge bhut economical padega rolleyes ped lgao, jalao, fayda h fayda
#jungle mein mungle

TB aur cancer lo muft me .

Benevolent Benevolent
Link Copied
Expand
Ash-D wrote:

Bro that’s really not required to compare the cost of usage.
Just check based on electricity prices in your area how much thermal energy you will get per ₹1 spent the more it is better it will be & compare them no need to worry about the wattage of induction, burner size etc.

Since inductions heats utensils very fast (heat is generated directly in utensils itself) while LPG burners take time to heat utensils so their cooking time is different so if you will cook same dish on induction and LPG they both will take different time hence comparing them by hourly use is not that useful.

Still if you are interested in knowing Rate of LPG consumption (Kg/hour) will try to put in figures as its not that simple calculation and quite a lot of factors vary it greatly right from burner type/size, regulator type etc and no standard data is available.

Still if you are interested in knowing Rate of LPG consumption (Kg/hour) will try to put in figures as its not that simple calculation and quite a lot of factors vary it greatly right from burner type/size, regulator type etc and no standard data is available.

thanks 22g.will wait for it.

Deal Cadet Deal Cadet
Link Copied
Expand
saymyname78 wrote:

TB aur cancer lo muft me .

aluminium cooker se to kch ar hota h na? rolleyes

Benevolent Benevolent
Link Copied
Expand
kukdookoo wrote:
you have explained it beautifully sirg but i am not able to figure out average cost for lpg and electricity if we use max power in an hour. for induction it is around rs. 20 per hour max but for lpg i am not able to figure.

Today I saw the gas consumption data of a LPG gas stove (2 Burner) which were written over it, for sure these are ideal figures and real numbers will drift away but it's still quite good one to do the computation. So here is a bit of it :


Total gas consumption/input when both burners are burning at full gas output : 332 g/h


Domestic Cylinder Weight : 14.2 kg = 14200 g ( 1kg = 1000 gram(g) )


Current Price of Domestic cylinder in Delhi NCR = ₹897.5 


Rate per g of gas =  897.5 / 14200 ≈ 0.0632 (₹ per gram) (rounded off to 4 decimal figures)


Price equivalent of gas if both burner are burning at full gas output :

0.0632 X 332 ≈ ₹20.9824 ( Price per hour)


Point to be noted that stoves are not 100% efficient and as per this specific stove it's efficiency is 68% plus hence for real calculation this also needs to be considered.


Just for a basic idea if we have above stove with both burners running at full gas capacity Vs 2 induction stoves of 1 KW each running for 1 Hour. The gas stove use will cost around ₹21 while both induction use will cost around ₹8 X 2 = ₹16 (considering 1 unit charge as ₹8.)


Here is the gas consumption data of Big and Small burner if anyone want's to do the respective calculation.

Big Burner : 189 g/h

Small Burner : 143 g/h


Note : Data will vary depending on the use, condition of burner or hose and cylinder pressure also.

replyuser
Click here to reply
Reply